Aroon Osilatörü Nedir?


   Aroon, fiyat hareketlerinde oluşan değişimi, trendin yönünü ve kuvvetini ölçmeye yarayan bir osilatör çeşididir. Trend değişimi, oluşumu ve yönü hakkında bilgi veren Aroon, bir çok indikatör ile beraber kullanılarak, stratejinizde sizlere faydalı bir araç haline getirilebilir. 


   Aroon iki farklı çizgi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. 

   AroonUp: Günlük maksimum oluştuktan sonraki periyot sayısını
   AroonDown: Günlük minimum oluştuktan sonraki periyot sayısını yansıtır.

   AroonUp mavi çizgi, Down ise kırmızı çizgi olarak karşımıza çıkar. 0-100 seviyesi arasında gidip gelirler. Aroon osilatörü için4 önemli seviye bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla, 0-30-70-100 rakamlarıdır. Osilatör genelde 25 veya 14 periyotlarında kurulur. Kısa zamanlı alım satım işlemleri için ise 10, uzun zamanlı alım satım işlemleri için 50 periyotu kullanılır.

   Yukarıdaki grafikte çift çizgili aroon osilatörünü görebilirsiniz. Aynı anlattığım gibi mavi ve kırmızı  çizgi 0-100 seviyesinde zikzaklar çizmekte. Aroon osilatörüne göre pozisyon açmak ta oldukça basittir. Aşağıda ki grafikte gelin durumu beraber değerlendirelim;

  Aroon mavi çizgisi kırmızı aşağıdan yukarıya doğru kesmiş ve yükseliş trendinin habercisi olmuştur.

   Aroon formülüne gelince;


 • AroonUp = (periyot sayısı - maksimum yapan periyot sayısı / toplam periyot) * 100%
 • AroonDown = ((periyot sasyısı - minimum yapan periyot sayısı) /toplam periyot sayısı) * 100%

 •    Osilatörden alabileceğiniz sinyaller ise şu şekildedir;
  • AroonUp, AroonDown'ı aşağıdan yukarıya doğru kesiyorsa alım,
  • AroonUp, AroonDown'ı yukarından aşağıya doğru kesiyorsa satım,
  • AroonUp ve AroonDown birbirlerine paralel şekilde gidiyorsa, piyasada sağlamlaştırma fazı başlamıştır. 
     Aroon osilatörünün sizlere getirisi, çok nadir yanlış çalıştığından genellikle size doğru bilgi vermesidir. Trendin gücü ve yönün göstermesi ile birlikte, dönüş sinyallerini de doğru zamanda vermeyi başarır. Grafik üzerinden okunması oldukça basit bir osilatördür.

     Tabi her osilatör gibi yetersiz kaldığı bazı noktalar bulunmaktadır. Bunların başında gecikmesi gelebilir. Diğer osilatör ve indikatörler ile analizinizi tamamladıktan sonra Aroon'u kullanmanız, stratejiniz açısından daha faydalı olacaktır.

  Yorum Gönderme

  Start typing and press Enter to search